Broszura KIF z instrukcją samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19

W ostatnich dniach Krajowa Izba Fizjoterapii (KIF) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) udostępniła informator dla pacjentów na temat samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.

Broszura zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:

• postępowanie w przypadku duszności,

• ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala,

• postępowanie w razie problemów z głosem,

• porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania,

• postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem,

• radzenie sobie z codziennymi aktywnościami,

• radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

Proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek,
z którymi powinni zapoznać się wszyscy pacjenci dotknięci COVID-19, a także ich bliscy. W związku z powyższym zapraszamy wszystkich pacjentów, zarówno tych po przebytej hospitalizacji, jak i po zakończonej domowej kwarantannie do naszej placówki, gdzie zgodnie z najnowszymi wytycznymi KIF-u i WHO fizjoterapeuta ustali dostosowany do indywidualnych potrzeb, bezpieczny program rehabilitacji, którą każdy pacjent będzie mógł wykonywać samodzielnie w warunkach domowych. Oprócz odpowiednio dobranego do swoich możliwości zestawu ćwiczeń każdy pacjent otrzyma również wspomniany informator. Można go pobrać już teraz pod poniższym linkiem

https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

Obecna sytuacja epidemiologiczna i przymusowe pozostanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej wśród osób starszych. Już kilkudniowa absencja ruchowa może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu.

Rezygnacja z aktywności może przyczynić się do pojawienia powikłań, w tym wtórnie spowodować osłabienie wszystkich układów i podatność na inne schorzenia, także po okresie pandemii. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy dotychczas ustrzegli się zachorowania, a którzy chcą utrzymać lub poprawić swoją wydolność fizyczną do konsultacji z naszymi fizjoterapeutami. Każdy pacjent po uprzednim wywiadzie i badaniu fizjoterapeutycznym pozna odpowiednie dla siebie, indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz formy aktywności fizycznej.

Konieczność ograniczonego wychodzenia z domu nie przeszkadza w utrzymywaniu, a nawet poprawie własnej kondycji
i sprawności. W naszej placówce TERAMED Rehabilitacja stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa dotyczące zarówno dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu ale również środków ochrony osobistej (fartuchy, maseczki lub przyłbice, dezynfekcja rąk, jednorazowe rękawiczki).

Previous
Previous

Bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutami - edycja grudniowa

Next
Next

Zamówienia na leki przyjmowane przewlekle